Sierre Leone Hizmet Mektubu

Merzifon nur talebeleri olarak ilgilendiğimiz Sierra Leone ‘nin komşusu olan Gine ‘ye de Risale- i nur ile tanıştırmak için kurban bayramı vesilesi ile iki kişi olarak Fransızca risaleler çoğunlukta 150 kg yükümüzle gittik.

Gine , Batı Afrika’da olup nüfusu 11 milyondur Birçok yer altı ve yer üstü zenginliği olup % 90 ‘nın üzerinde Müslüman bir nüfusa sahip fakirül hal bir İslam ülkesidir. Gine’de telefon ve email ile irtibat kurarak tanıştığımız Ebubekir Fadiga Gine’nin en saygın ve herkesin tanıdığı kıraat – ı kuran ve İslam hizmetinde olan büyük bir ailedir.

Bizi ilk görüşmemizden itibaren büyük bir ilgi ve içtenlikle karşıladılar ve misafir ettiler Türkiye ‘den getirdiğimiz kurbanları Gine ve Sierra Leone’de kestik ve yaklaşık 6000 kişiye pay usulü dağıtıldı.

Kurban bayramını çalışma ve sosyal bakanı ile protokolde yaklaşık beş bin kişi ile birlikte kıldık. Namazdan sonra kurban faaliyetleri esnasında Gine ‘nin milli televizyonu, radyosu ve gazetesi hep yanımızdaydı. Bizde televizyon ,radyo ve gazetelere Risale-i nuru ,hizmetimizi, üstadımızı, uzun uzun tanıttık. Kurban bayramının 2. günü tüm kanallar gazeteler ve radyolar yapılan proğramı ve konuşmalarımızı tüm ülkeye yayınladılar.

Allah ‘ın izniyle v erisale-i nur talebelerinin duasıyla geldiğimiz Gine’de Risale-i nuru üstadımızı hizmeti hemen herkes öğrendi.

Daha sonra 11 camiye 3’er 4’er dağıtılan 32 kurban Gine’de kesildi . Bu gidilen camilerde Üstad risaleler hizmetimiz geliş gatemiz anlatıldı ve getirdiğimiz elif cüzleri, Kuran ve Risalelerden verildi. Caminin bir tanesinde bütün cemaat toplanmış bizim için ve kurbanları gönderenler için hep birlikte yüzlerce Yasin-i şerif okundu ve duası hep birlikte yapıldı.

Cemaatin ileri gelen şeyhleri biz sizin tarihinizi çok iyi biliyoruz dediler ve bu geliş gidişlerin çok önemli olduğunu , İslam kardeşliğinin önemini ve onlara sahip çıkmamızın gerekliliğini vurguladılar.Kurban faaliyetlerinin sonunda çeşitli okullar öğretmenleri ziyaret ederek risalelerden bırakıldı.

Akşamları Fadiga ailesiyle risale-i nur’dan dersler yapıldı. Ebubekir Fadiga 1. söz ve 4. sözden çok etkilendi. Benim evim bahçem bundan sonra Risale-i nur medresesi ve bediüzzaman’ın evidir dedi. Bahçedeki büyük çatılı alanı getirdiğimiz kitaplarla büyük bir kütüphane oluşturarak hem ailesiyle hem arkadaşlarıyla, alimlerle bir araya gelip belli günlerde dersler yapacağını bundan sonra görevinin Risale-i nurları yaymak ve sahip çıkmak olduğunu tekrar tekrar söyledi. Böylelikle Ginede ilk medrese-i nuriyemiz açılmış oldu.

Ebubekir Fadiga’nın arabası ile Sierra Leone’ye gittik. Kabala Mile 91 Freetown ‘da kurban kesim programları oldu. Mile 91 şehrinde gençlerin sayısı yaklaşık 100 kişi olmuşlar ve 3 tane köyde ders başlatmışlar oralarda dersleri devam etmekte olup 20 tane genç Risale-i nur okuyarak Müslüman olmuşlar.

Kabala şehri Sierra Leone’nin en dindar yeridir. Daha önce burada hiç bizim program gibi bir kurban programı olmamış burada 11 camide 2 ‘şer 3’er kurban kesildi ve çok etkilendiklerini söylediler. Türkiye’ ki nur talebelerine selam gönderdiler.

Dersanemizin bulunduğu Freetown ‘da gençler bayanlar alimler derslerine devam etmekteler ve sayıları 150 ye yaklaşmış.

Ebubekir Fadiga Sierra Leone ‘deki hizmetleri görünce çok etkilendi. Bundan sonra Fadika ailesi’’ Risale-i nurun arkasındadır’’ dedi.

Tüm abi ve kardeşlerin geçmiş kurban bayramlarını tebrik eder ilk defa gittiğimiz Gine ve Sierra Leone’deki inkişafı için dualarınızı bekliyoruz. Binler selam.

MERZİFON NUR TALEBELERİ

One thought on “Sierre Leone Hizmet Mektubu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir